mrowki_01

Jak wygrać z mrówkami?


10 lata temu
0

Wiosna to nie tylko sezon ogrodowych prac, ale także początek wojny – miliony uzbrojonych po zęby żołnierzy i robotnic wdziera się do naszych domów i ogrodów, by zniszczyć efekty naszej pracy i roznieść zapasy. Walka z wrogiem jest niezwykle trudna, a odniesienie pełnego zwycięstwa niemal niemożliwe.

 

Nim poznasz swojego w wroga…

Doskonale zorganizowana armia, z którą przyjdzie nam się zmierzyć jest odporna na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, promieniowanie, czy wiele środków ochrony roślin. Jej żołnierze nie cofną się nawet o krok i są gotowi poświęcić życie w obronie swojego gniazda.

Mrówki, bo oczywiście o nich mowa, to jeden z gatunków, który odniósł największy sukces na naszej planecie. Pojawiły się na Ziemi około 100 milionów lat przed pierwszymi przedstawicielami gatunku homo sapiens i jest bardzo prawdopodobne, że nas przeżyją. Naukowcy szacują, że na świecie istnieje kilkanaście tysięcy gatunków mrówek, a na każdego człowieka przypada około 17 milionów osobników.

Zatem, jak możemy wygrać to starcie?

…musisz poznać samego siebie

Musisz wiedzieć, że mrówki podobnie jak wszystkie szkodniki, by przeżyć potrzebują pożywienia, wody i schronienia. Jeżeli twój ogród pełen jest kopców mrówek, to łatwo się domyślić, że spełnia wszystkie wymienione wyżej kryteria. Jeżeli ograniczysz dostęp do choć jednego z nich (np. poprzez rzadsze podlewanie trawnika lub częstsze sprzątanie) masz szansę wygrać pierwszą bitwę.

Opracowując strategię walki z mrówkami, warto zastanowić się nad przyzwyczajeniami, które mogą wpływać na rozwój kolonii w ogrodzie. Zbyt częste nawadnianie, rozrzucone śmieci i resztki pożywienia, brak odpowiedniej ochrony owocujących drzew, czy kwiaty – to wszystko działa jak magnes, przyciągając mrówki do twojego ogrodu.

 

Metody walki

1. Polej mrowisko gorącą wodą

Po zlokalizowaniu mrowiska wystarczy zagotować wodę w czajniku i polać nią jego powierzchnię. Jeżeli wejście do mrowiska jest łatwo dostępne lepszym pomysłem jest wlanie gorącej wody do jego wnętrza – tym sposobem zwiększymy prawdopodobieństwo ugotowania królowej. Operację najlepiej powtórzyć kilkukrotnie w ciągu kilku następnych dni – mrówki prędzej, czy później się wyniosą.

mrowki_02

 

2. Zabezpiecz swój śmietnik i pojemniki, w których przechowujesz pożywienie

Nic nie przyciąga mrówek lepiej od okruszków jedzenia i nieszczelnego śmietnika. Po skończonej imprezie warto dokładnie posprzątać i szczelnie zamknąć worek na śmieci. Pisząc „dokładnie” mam na myśli usunięcie wszelkiego rodzaju okruchów – okruch chleba wygląda zupełnie inaczej z „mrówczej” perspektywy.

mrowki_03

 

3. Dobierz odpowiednie rośliny w swoim ogrodzie

Cynamon, mięta, goździki, papryka i pieprz zamkną mrówkom wstęp do Twojego ogrodu. Podobnie jak w przypadku moli znakomicie sprawdzają się także liście lawendy. Umieszczenie ich w newralgicznych znakomicie się sprawdza.

mrowki_04

 

4. Rozsyp fusy w całym ogrodzie

Niewiele osób wie, że pozostałości po wypitej kawie znakomicie odstraszają mrówki i inne pasożyty znajdujące się w ogrodzie. Intensywny zapach fusów zmusza większość gatunków mrówek do porzucenia swoich gniazd i przeniesienia się w inne bardziej przyjazne miejsce.

mrowki_05

 

5. Środki chemiczne dostępne na rynku

Obecność mrówek możemy szybko wyeliminować, stosując Blattanex® na mrówki, granulat o właściwościach wabiących, który mrówki same wnoszą do swojej siedziby i zatruwają pozostałe osobniki. W przypadku mrówek jest to bardzo istotne, ponieważ aż 70% z nich nigdy nie opuszcza gniazda.
Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie w ilości sprzedaży oraz skuteczności środki przeważa środek chemiczny, który oferuje nam firma SUBSTRAL® na mrówki. Efekt zwalczania mrówek jest już widoczny po 4 godzinach, a gniazd po 3 dniach od zastosowania. Bezpyłowy granulat działa jak przynęta do jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy