Transgaj

Jak wybrać choinkę?


10 lata temu
0

Już niedługo w naszych domach zagości najbarwniejszy symbol świąt. Jak wybrać prawdziwą choinkę, by przetrwała święta, a opadające igły nie zakłócały rodzinnych spotkań i wspólnego kolędowania? Pomożemy Wam zmierzyć się z tym problemem, byście cieszyć się pięknem drzewka :)

Mimo, że sztuczne choinki sprawiają wrażenie coraz bardziej prawdopodobnych, to jednak prawdziwi miłośnicy prawdziwych drzewek wciąż nie są przekonani do ich zakupu. Dla nich święta bez zapachu żywej choinki roznoszącego niesamowitą atmosferę magii i rodzinnego ciepła. W poszukiwanie drzewka idealnego najlepiej wybrać się z centymetrem nie więcej niż kilka dni przed Wigilią. Pozwoli to na przygotowanie miejsca i warunków idealnych do bytowania.

Choinka w doniczce

Jeśli zdecydujecie się na zakup choinki w doniczce koniecznie spróbujcie dowiedzieć się, jak długo się w niej stoi. Niedoświadczony sprzedawca z pewnością będzie zapewniał, że dopiero wstawił choinkę do pojemnika i jest ona świeża. Doświadczony sprzedawca zwykle po krótszej rozmowie poda dokładniejszy czas przebywania drzewka w doniczce, dzięki czemu unikniemy częstego problemu, jakim jest usychanie drzewka w wyniku tego, że się „nie przyjęło”. Wynika to najczęściej z nieprawidłowo wyrwanych korzeni, które mogą mieć problem z przyjęciem się na nowym podłożu. Najlepiej dowiedzieć się, że od kilku dni świerk czy jodła pięknieją w donicy i będą doskonałą ozdobą dla naszego domu.

Jaki gatunek będzie najlepszy?

Świerk czy jodła – oto jest pytania. Do najpopularniejszych wyborów należą trzy rodzaje: jodła kaukaska, która jest najdroższa z dostępnych drzewek , nieco tańszą opcją jest świerk srebrzysty i świerk tradycyjny. Te gatunki ze względu na niższą cenę wcale nie są gorszym wyborem, ponieważ takie drzewko może być świetną dekoracją dla domowej przestrzeni przez całe święta, a nawet kilka dni dłużej.
Jodła trzymana w optymalnych warunkach może wytrzymać nawet przez dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Najmniej żywotnym drzewkiem jest świerk tradycyjny, ale jego intensywny zapach rekompensuje krótkotrwały żywot. Rozwiązaniem uniwersalnym pomiędzy długotrwałą jodłą a krótko żyjącym świerkiem tradycyjnym jest świerk srebrzysty, który idealnie wpasuje się w atmosferę świąt i ich długość zachowując swoje igły na miejscu.

Transgaj

Optymalne warunki w domu

Najlepsze warunki do trzymania drzewka to pomieszczenie, w którym temperatura nie przekracza 20-22 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, by choinka nie stała zbyt blisko kaloryfera lub pieca, choinkom nie służy również ogrzewanie podłogowe. Świeżo kupione drzewko najlepiej zahartować trzymając je przez dobę na balkonie – oczywiście, jeśli warunki na zewnątrz nie przypominają syberyjskiej zimy :)

Legalna choinka!

Pamiętajmy, by wybierając świąteczne drzewko nie wspierać działalności nieuczciwych sprzedawców, którzy choinki pozyskują z miejsc nie przeznaczonych do wycinki. Sprzedawca ma obowiązek odpowiedzieć na nasze pytanie dotyczące jego pochodzenia – jest ono najczęściej udokumentowane poprzez dokument z odpowiedniej szkółki czy nadleśnictwa.

Co po świętach?

Żywot świątecznej choinki nie musi kończyć się wraz ze zdjęciem z niej kolorowych ozdób i światełek. W najbliższym czasie poradzimy Wam, co zrobić z choinką po świętach, by gdy minie czar wigilijnej nocy i rodzinnej atmosfery świąt choinka stała się dekoracją ogrodu. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy