TransGaj

Zimowa ozdoba mieszkań – azalie


10 lata temu
0

Coraz częstszym widokiem są ostatnio kwitnące azalie, które doskonale nadają się do uprawy doniczkowej w mieszkaniu. Są to najczęściej mieszańce azalii indyjskiej, niekiedy japońskiej. Aby ich piękne kwiaty długo cieszyły należy zapewnić im odpowiednie warunki, co nie jest najłatwiejszym zadaniem.


Azalie znane są głównie jako rośliny ogrodowe kwitnące wiosną, ale coraz częściej hodowane są również w domach jako piękne kwiaty doniczkowe. Ich kwitnienie trwające 1-2 miesięcy można podziwiać niemal o każdej porze roku. Jest to możliwe głównie dzięki zabiegom hodowców. Najlepiej kupować rośliny kwitnące zimą, gdyż ten okres jest naturalnym terminem kwitnienia i łatwiej jest wówczas ustalić dalszy sposób uprawy rośliny. Na rynku dostępne są zarówno okazy rosnące w formie niewielkich krzewów, jak i umocowane na pniu przypominające miniaturowe, obsypane kwiatami drzewka. Kwiaty roślin są najczęściej koloru różowego, czerwonego bądź białego.
Ostatnio coraz częściej azalie doniczkowe polecane są jako zimowa ozdoba domu. Czy w przyszłości będą stanowiły świąteczną konkurencje dla gwiazdy betlejemskiej? Tego nie wiadomo, ale jedno jest pewne, podobnie jak gwiazda betlejemska wymagają sporo troki, a doprowadzenie do kwitnienia nie zawsze się udaje.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, aby krzew był gęsty, dobrze rozkrzewiony, a jego liście błyszczące, w pełni zielone bez oznak żółknięcie. Trzeba wybierać roślinę, która ma jak najwięcej pąków kwiatowych, a jak najmniej rozwiniętych kwiatów. Jeśli znajdziemy taką roślinę, wiemy, że jest w początkowych stadium kwitnienia i jest szansa, że będzie swoim pięknem cieszyć nawet przez kolejne 2 miesiąca. Wszystkie pąki rośliny powinny być świeże i niezwiędnięte (więdnące lub opadające pąki mogą być dowodem na to, że roślina była źle traktowana i może nie kwitnąć). Zwróć również uwagę na to, czy ziemia w doniczce nie jest przesuszona. Jeśli roślina zbyt długo nie była podlewana możemy się spodziewać, że niebawem zacznie tracić pąki kwiatowe.
Ze względu na brak mrozoodporności tych rośli nie kupujmy ich w dni wietrzne i mroźne i na czas transportu z kwiaciarni do mieszkania zadbajmy, by roślina była odpowiednio zapakowana – najlepiej owinięta papierem i włożona do foliowej torby. Po przyniesieniu rośliny do mieszkania nie rozpakowujmy jej od razu, dajmy jej czas, by mogła się zaaklimatyzować. Jeżeli w kwiaciarni było chłodno dobrze postawić azalię w chłodniejszym miejscu, aby powoli przyzwyczajała się do domowej temperatury :)

TransGaj

Pielęgnacja azalii w domu
W mieszkaniu azalia wymaga miejsca możliwie najjaśniejszego oraz w miarę chłodnego. Temperatura uprawy powinna wynosić około 15-18 stopni Celsjusza. Konieczna jest duża wilgotność, w związku z czym roślinę należy ustawić jak najdalej od kaloryferów. Gdy jest zbyt sucho, azalie szybko tracą pąki. Najlepszym miejscem jest okno wschodnie lub południowe (azalie lubią półcień, ale zimą w mieszkaniu nie musimy obawiać się, że przy południowym oknie będzie za dużo słońca). Azalie doniczkowe są bardzo wrażliwe zarówno na przesuszenie, jak i przelewanie. Konieczne jest ostrożne podlewanie rośliny i sprawdzanie poziomu wilgotności gleby. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, czy konieczne jest kolejne podlewanie. Jeśli w wyniku przesuszenia roślina zacznie tracić pąki i liście należy doniczkę z wodą na około godzinę zanurzyć w misce bądź wiadrze z wodą, by ziemia dobrze nasiąknęła wilgocią. Nadmiar wody należy odlać, a następnie zadbać, by nie doszło do kolejnego przesuszenia, ponieważ może to spowodować, że nie azalii nie uda się już uratować. Ważne jest także odpowiednie nawożenie. Azalie wymagają gleb kwaśnych, dlatego nie każdy nawóz dla roślin kwitnących będzie dla nich dobry. Powinien być to nawóz o właściwościach zakwaszających, najlepiej specjalny do różaneczników i azalii w formie płynnej. Pamiętajmy aby najpierw podlać roślinę, a dopiero potem podać nawóz. Podając nawóz do suchej ziemi łatwo zniszczyć roślinę.
Warto jeszcze wspomnieć, że azalie doniczkowe nie lubią przeciągów. Nie należy roślin ustawiać przy oknie, które otwiera się w celu wietrzenia. Jeżeli już okno otwieramy, to roślinę trzeba na ten czas przestawić w bezpieczne miejsce. Ustawiając ją powtórnie na swoim stanowisku pamiętajmy jednak, że trzeba ją umieścić idealnie tak samo jak stała poprzednio – nie wolno jej przekręcać w stosunku do promieni słonecznych, gdyż wówczas może przedwcześnie zrzucić kwiaty.

TransGaj

Azalia doniczkowa w ogrodzie

Gdy roślina przekwitnie warto ją przyciąć (przycinamy gałązki wyrastające na boku, psujące kształt krzaczka), przesadzić do większej doniczki wypełnionej świeżą ziemią o kwaśnym odczynie i przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Wiosną, kiedy ryzyko wystąpienia przymrozków jest mniejsze, można wstawić donicę do ogrodu – najlepiej zadołować donicę w ziemi. Pamiętajmy, że azalia wymaga miejsca lekko zaciemnionego i niezbyt nagrzewającego się. Cały czas należy dbać o odpowiednią wilgotność gleby i nawożenie. Wystawienie azalii na zewnątrz, na okres letni do ogrodu sprzyja ponownemu zakwitaniu kolejnej zimy.
Azalie doniczkowe nie są mrozoodporne i nie mogą spędzać zimy w ogrodzie. Do pomieszczeń rośliny powinny powędrować ponownie we wrześniu. Do czasu aż pojawią się pąki kwiatowe, powinny przebywać w chłodnym miejscu o temperaturze 8-12 stopni Celsjusza, czyli na ganku, werandzie, bądź klatce schodowej. Gdy rośliny rozpoczynają kwitnienie można jest wstawić ponownie do ciepłego mieszkania :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy