garden_weed

Chwast się nie zepsuje – walory smakowe dziko rosnących roślin


10 lata temu
0

Początek wiosny – rośliny wyczuwające zmianę temperatury i wilgotności wypuszczają pierwsze pędy, ogrodnicy biorą się za swoje grządki, a ptaki wracają zza morza. Cała przyroda budzi się do życia, a w tym niestety najwięksi wrogowie wielu ogrodników – chwasty. Młodym sadzonkom niezwykle trudno rywalizować z dzikimi roślinami, stąd tak niezbędna jest nasza pomoc. Znacznie łatwiej jest także pozbyć się chwastów przed porą kwitnienia – większość z nich mnoży się w sposób niekontrolowany.

Co jak co, ale każda osoba kiedykolwiek walcząca z chwastami musi przyznać, że nie są one łatwym przeciwnikiem. Niezwykła wytrzymałość na niemal wszystko: uszkodzenia mechaniczne, psi mocz, środki chemiczne, zdolność do błyskawicznej regeneracji, czy szybki przyrost – to wszystko sprawia, że musimy odczuwać coś w rodzaju szacunku do tych roślin.

Mój tekst nie będzie jednak dotyczył metod walki z groźnymi dla naszego ogrodu najeźdźcami, co raczej sposobów na ich wykorzystanie… w naszej kuchni. Następnym razem wyrwany chwast nie trafi na śmietnik, a do garnka w kuchni.

Poniżej zamieściłem listę roślin, które – po odpowiednim przyrządzeniu – mogą stanowić uzupełnienie naszej diety:

- mniszek lekarski – zbierane wczesną wiosną młode liście mniszka są uznawane za przysmak we Francji. Doskonałe sprawdzają się jako uzupełnienie sałatek. Przed przyrządzeniem posiłku dobrze wygotować liście w wodzie z domieszką octu.
- pokrzywa zwyczajna – do jedzenia nadają się tylko młode pędy i młode liście (przy wierzchołkach). Po sparzeniu gorącą wodą lub wysmażeniu na oleju z pokrzywy można przyrządzić zupy, nadzienie, dodatki do jajecznicy, czy mięsa. Doskonale znane są także właściwości lecznicze pokrzywy – pokrzywa tamuje krwawienie i przyspiesza gojenie się ran. Znakomicie także wpływa na włosy i skórę głowy (stąd jest składnikiem wielu szamponów).
- komosa biała (in. lebioda) – tutaj trzeba być ostrożnym – starsze liście i nasiona są trujące, stąd najlepiej spożywać młode pędy rosnące na przełomie kwietnia i maja. Wygotowaną można podawać razem z jajecznicą i boczkiem.
- gwiazdnica zielona – podobnie jak wyżej, najlepiej spożywać młode liście gwiazdnicy. Sprawdza się jako dodatek do wszelkiego sałatek i zup nadając potrawom ciekawy smak.

Przed spożyciem każdej z wymienionych wyżej roślin należy upewnić się, że mamy do czynienia z jadalną odmianą. Najlepiej udać się do lokalnego centrum ogrodniczego i skorzystać z porady doświadczonych specjalistów.

A tymczasem – smacznego wyrywania :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy