grafika_03

Trawnik – jak o niego dbać?


10 lata temu
0

Witamy na naszym nowym blogu. Poświęcimy go temu, na czym znamy się najlepiej – tworzeniu pięknej przestrzeni wokół domów i firm. Wiemy, jak troszczyć się o ogrody i chętnie pomożemy Wam w ich pielęgnacji.
Dziś o tym, jak zadbać o trawnik, by sąsiedzi spoglądali na niego z zazdrością, a przechodnie zatrzymywali się, by podziwiać idealną zieleń i strukturę. Nierealne? Nic bardziej mylnego, idealny trawnik wymaga jednak systematycznej i prawidłowej pielęgnacji. Koszenie, nawadnianie, odpowiednie nawożenie – to trzy słowa klucze, o których zaraz dowiecie się więcej.

grafika_01

 

Koszenie

To na jakiej wysokości kosimy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musimy pamiętać, że pierwsze koszenie trawnika, który został niedawno założony przeprowadzamy dopiero, gdy źdźbła osiągną około 10 cm. Trawa wydaje się wówczas już mocno wyrośnięta, jednak by mogła się prawidłowo rozwinąć skracamy ją jedynie o 1-1,5cm. Tę operacje musimy kilkakrotnie powtórzyć, przynajmniej dwa razy.

Później możemy już zmniejszyć wysokość koszenia. Zwykle trawniki kosi się na wysokość 3-5cm. Przy czym trzeba pamiętać, że w trakcie szczególnie upalnych tygodni warto utrzymywać nieco wyższy trawnik. Ważnym jest, by po koszeniu usuwać ścięte źdźbła. Trawę należy kosić średnio co 10 dni.

Początek przygody z trawnikiem i jego pielęgnacja, gdy zmagamy się z upałami wymaga sporego zaangażowania i dobrego sprzętu. Elementy tnące naszej kosiarki muszą być bardzo ostre. W przeciwnym razie możemy uszkodzić trawnik. Przyda się też sprzęt, który pozwala na dokładną i wygodną regulację wysokości cięcia.

grafika_02

Nawożenie

 


Odpowiednie nawożenie pozwala na rozkrzewianie się roślin. Sprawia, że trawa rośnie równomiernie i ma ładną barwę. Inne nawozy stosuje się w przypadku nowych trawników, a inne gdy mają już one kilka sezonów.

Nawożenie należy przeprowadzać, gdy ziemia jest wilgotna, a trawa sucha. Nowe trawniki potrzebują dużo potasu. Taki skład mają nawozy do stosowania jesienią. Pozwala to trawie przygotować się do zimy i przetrwać mrozy w jak najlepszym stanie.

Wiosną i latem stosujemy nawóz wieloskładnikowy z większą zawartością azotu. Pamiętajmy, że nieprofesjonalne nawożenie może nam przysporzyć kłopotów. Nierównomiernie rozprowadzony nawóz sprawi, że trawa w różnych miejscach będzie miała różne odcienie, lub zaczną się tworzyć kępy. Nie zapominajmy też, że nadmiar zawsze szkodzi – zbyt dużo azotu może przypalić trawę, która zżółknie.

grafika_03

Podlewanie

 


Tak jak ze wszystkim, co wiąże się z pielęgnacją naszych ogrodów, w podlewaniu trawy najważniejsza jest systematyka. Dobry ogrodnik cały czas czuwa. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której ziemia jest całkowicie wyschnięta. Jeszcze gorzej, gdy w takiej sytuacji zalejemy trawę dużą ilością wody.

Trawnik podlewamy rozproszonym strumieniem. Nie możemy wylewać na niego wody wiadrami lub lać jej wężem bez odpowiedniej końcówki. Robimy to tak długo, aż wilgoć dotrze do głębokości około 15 cm. Zajmuje to trochę czasu, warto zatem zadbać o system zraszaczy. Podlewanie powinno odbywać się o świcie lub po zachodzie słońca. Średnio raz w tygodniu.

 

To jeszcze nie wszystko…

 


Przedstawiliśmy trzy podstawowe kwestie związane z pielęgnacją trawników, ale to nie wszystko. Już wkrótce przejdziemy do czynności równie ważnych, a niestety często zapominanych. Wyjaśnimy, na czym polegają aeracja i wertykulacja. Pokażemy też dlaczego każdy, kto chce mieć piękny trawnik powinien o nich pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy