27.10

Przygotuj ogród na zimę


8 lata temu
0

Jesień choć złota i piękna zapowiada powoli nadejście zimy . Jeśli nie zaczęliście jeszcze przygotowań czas najwyższy, by zdążyć przed pierwszymi przymrozkami i niespodziewanym śniegiem, którego pierwszych opadów możemy spodziewać się prawdopodobnie już w listopadzie. Im szybciej zaczniemy przygotowywać ogród do zimy tym lepiej będzie wyglądał wiosną oraz latem. Mimo, że jesienne prace w ogrodzie nie są zbyt lubiane trzeba się do nich przyłożyć by zobaczyć efekty w kolejnym sezonie.

Co ciekawe, ogrodnik zawsze najwięcej pracy mają wiosną oraz jesienią. Być może jesienne są mniej przyjemne, ale są równie ważne dla rosnących w ogrodzie roślin. Pogoda w tym roku wyjątkowo długo sprzyja przygotowywaniu ogrodu do zimy. Szczególnie, że rośliny, o które zadbamy zimą pięknie zakwitną latem.

Drzewa i krzewy

W październiku niewskazane jest nawożenie ani cięcie drzew i krzewów. W tym czasie należy posadzić pozbawione liści krzewy i drzewa z gołym korzeniem (bez bryły ziemi). Można to robić do połowy października pod warunkiem, że ziemia nie jest zmarznięta.  Oczywiście w przypadku sadzenia drzew ziemię trzeba odpowiednio przygotować: wyrwać chwasty, przekopać oraz wzbogacić próchnicą. Nie należy jednak do przygotowanego dołu sypać nierozłożonych liści, obornika czy sztucznych nawozów, ponieważ utrudniają one zakorzenianie roślin. Po posadzeniu najlepiej podlać niewielką ilością wody i skrócić gałązki. Wokół pnia należy usypać kopiec z ziemi, który ochroni korzenie w razie ostrej, bezśnieżnej zimy. Wyższe drzewka koniecznie należy podeprzeć palikiem. Nie chodzi tu wbrew powszechnej opinii o to, by drzewo nie połamało się na wietrze, ale przede wszystkim o to, by drzewko nie ruszało się na wietrze, ponieważ kiwając się może uszkodzić młode korzenie, które w wyniku wyginania ulegają rozrywaniu. Palikowanie sprzyja ukorzenieniu roślin i skraca czas regeneracji układu korzeniowego nawet o rok.

Koniec października oraz początek listopada, gdy temperatury spadają poniżej zera, należy zacząć okrywać wrażliwe drzewa i krzewy gubiące liście jesienią (głównie róże i hortensje). W tym celu najlepiej jest usypać kopczyk z ziemi, a wyjątkowo wrażliwe na zimno rośliny najlepiej okryć chochołem ze strony.

Pod wieloma wrażliwymi drzewami, takimi jak magnoliie i krzewami o zimozielonych liściach, takimi jak rododendrony czy pierisy, trzeba wyściółkować ziemię. Gruba warstwa kory zabezpieczy glebę przed przemarzaniem, a – co najważniejsze – zatrzyma w niej wilgoć. Warto też otulić pnie drzew owocowych papierem lub tekturą, co zabezpieczy je przed przemarzaniem oraz obgryzaniem przez dzikie zwierzęta. Papier lub tekturę należy owinąć specjalnym perforowanym plastikiem.

Prace porządkowe

Coraz krótsze dni nie sprzyjają trzymaniu mebli ogrodowych na zewnątrz, najlepiej więc schować je w miejsce gdzie nie będą narażone na oddziaływanie coraz gorszych warunków atmosferycznych . Zarówno plastikowym, jak i drewnianym meblom pobyt na świeżym powietrzu zimom nie służy. Jeśli więc do tej pory tego nie zrobiliście, czas zabezpieczyć elementy wystroju ogrodu. Najlepiej pomalować je impregnatami – nie tylko dla zachowania pięknego wyglądu, ale przede wszystkim w celu zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami i nadmierną wilgotnością powietrza w  tym okresie.

Piękna złota jesień nie zwalnia z obowiązku koszenia trawników. Do końca miesiąca wskazane jest dbanie o trawę. Podczas koszenia dobrze użyć kosza na pokos trawy, który ułatwi sprzątanie, jeśli do świeżo skoszonej trawy dorzucimy tam opadłe z drzew liście.

W listopadzie, gdy większość liści opadnie z drzew, dokładnie je grabimy z trawnika i rabat. Należy również grabić opadłe igliwie, gdyż wiele chorób grzybowych właśnie z niego dokonuje inwazji na zdrowe rośliny. Czynność tę należy wykonywać bardzo dokładnie, gdyż zimą trawa gnije pod opadłymi liśćmi. Gdy to zaniedbamy, wiosną będziemy mieć na trawniku nieestetyczne, „łyse” miejsca.

Jest to też dobry okres na przygotowanie gleby do wiosennego sadzenia drzew, krzewów i bylin. Ziemię trzeba starannie oczyścić z chwastów, a następnie – po rozsypaniu nawozów fosforowych i potasowych – płytko przekopać. Zasilamy ją superfosfatem granulowanym lub siarczanem potasowym. Przekopanej gleby nie wyrównujemy, lecz zostawimy ją aż do wiosny. Co kilka lat, aby zmniejszyć jej kwasowość, warto nawieźć glebę wapnem (stosujemy 15 kg wapna na 100 m kw.).

TranGaj

Ostatnie poprawki i… czekamy na wiosnę!

Pracy w ogrodzie jesienią jest dużo, ale każdy doświadczony ogrodnik wie, że warto przyłożyć się do wszystkiego, ponieważ piękny ogród zadbany w okresie jesienno-zimowym gwarantuje niesamowity i zachwycający wygląd wiosną i latem, kiedy mamy najwięcej powodów i okazji do przebywania w nim :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy