TRANSGAJ

Ogród na balkonie


8 lata temu
0

Balkon to doskonałe miejsce do stworzenia małego, przydomowego ogródka. I wcale nie musisz się tu ograniczać do kwiatów – równie dobrym pomysłem jest stworzenie małej grządki z warzywami bądź ziołami niezbędnymi w kuchni na co dzień.

Po pierwsze: plan
Zakładanie ogródka na balkonie warto rozpocząć od rzeczy podstawowych, czy sporządzenia planu uwzględniającego położenie i powierzchnię balkonu. Musisz pomyśleć przede wszystkim o tym, jakie rośliny chcesz hodować. Plony zależą w dużym stopniu od tego czy dostosujesz rośliny do poziomu nasłonecznienia lub zacienienia balkonu. Jeśli uwzględnisz te wszystkie aspekty możesz zacząć planować kupno odpowiedniego rozmiaru donic, które pomieszczą nie tylko nasiona, ale również owoce upraw.

Po drugie: jakie kwiaty?
Do balkonowego ogrodu najlepiej nadają się niewysokie i młode rośliny, dlatego też doskonale sprawdzą się tu wszelkie rośliny niewymagające skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i odpornych na zmieniające się warunki pogodowe. Jeśli chcesz ozdobić swój balkon w inny sposób możesz spróbować wstawić iglaki w doniczkach, które nie potrzebują zbyt dużo zaangażowania w codzienną pielęgnację i nie są podatne na często zmieniające się warunki atmosferyczne.

Pelargonie doskonale prezentują się zwisające. Niektóre odmiany mogą rosnąć nawet 3 metry w dół – co to oznacza dla balkonowego ogrodu? Że w ciągu kilku miesięcy możemy mieć ogród pełen pięknych, bujnych kwiatów. Odmiany o pełnych kwiatach są krótsze i zwykle mają około 1m długości. Jeśli nie zależy wam na efekcie zwisających kwiatów możecie posadzić je w balkonowych skrzynkach. Dodatkową zaletą tych kwiatów jest to, że nie wymagają specjalnej ziemi – możesz zastosować uniwersalną ziemię do roślin balkonowych.

Fuksje lubią cień, a ich kwiaty odznaczają się oryginalnym kształtem i barwami. Jeśli chcesz, by twój balkon został pokryty wielokolorowymi kwiatami, które nie wymagają nadmiernej pielęgnacji czy nasłonecznienia to z pewnością możesz o nich pomyśleć. To również doskonały wybór dla początkujących ogrodników.

Róże – zwłaszcza odmiany miniaturowe doskonale nadają się na balkony i tarasy. Kwiaty lubią miejsca jasne i przewiewne. Nie potrzebują zbyt częstego nawadniania, jednak najważniejsze jest nie dopuszczanie do wyschnięcia bryły korzeniowej. Latem dobrym pomysłem jest nawożenie odżywką do róż co około 2-3 tygodnie.

Po trzecie: a może warzywa?
Zakładając balkonowy ogród możesz śmiało zdecydować się na uprawianie pomidorów, ogórków, fasoli czy rzodkiewki. Pamiętaj jednak, że warzywa są znacznie bardziej wymagające niż kwiaty, tym bardziej, że ich plony mają być doskonałą podstawą lub dodatkiem do codziennych posiłków. Jeśli warzywa wolisz kupować na targu w swoim przydomowym ogródku możesz zacząć uprawiać zioła, które zwykle są świetnym dodatkiem do dań i doskonale prezentują się w doniczkach.

Po czwarte: roślinne sympatie
W jednej doniczce nie muszą znajdować się te same gatunki kwiatów czy warzywa. Łączyć można ze sobą różne kwiaty oraz kwiaty z warzywami, należy jednak pamiętać w jakich konfiguracjach, by rośliny żyły ze sobą w zgodzie i nie przeszkadzały sobie wzajemnie w rozwoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednej doniczce znalazły się pomidory z nasturcjami, fiołki z sałatą, róże z lawendą. Twój ogród na balkonie może być doskonałym miejscem do realizacji ogrodniczych fantazji pod warunkiem, że postarasz się dobrać odpowiednie rośliny i

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy