ogrod_francuski

Ogród francuski


10 lata temu
0

Nawet początkujący ogrodnicy znają styl, w jakim zaprojektowano ogrody francuskie. Uporządkowanie, jasność reguł, symetria, renesansowa estetyka – te wszystkie cechy nieodłącznie związane są z ogrodami projektowanymi w tym stylu. Poniżej można znaleźć zestaw reguł charakteryzujących te niezwykłe ogrody.

Jeden z teoretyków ogrodnictwa – Jacques Boyceau de La Barauderie, w XVII wieku napisał, że „główną przyczyną dla której ogród istnieje, jest estetyczna przyjemność, którą daje on widzowi”. Ogrody zaprojektowane w tym stylu odzwierciedlają także ducha epoki XVII-wiecznej Francji – z jej absolutyzmem i specyficznym pojęciem władzy. Idea natury w pełni kontrolowanej przez człowieka idealnie współgrała za duchem Francji Ludwików.

Zgodnie z zasadami nakreślonymi w kanonie ogród musiał spełniać kilka reguł:
- Rezydencja to centralny punkt ogrodu i jego najważniejsza część. Stąd nie powinno sadzić drzew i większych krzewów w pobliżu domu.

- W pobliżu rezydencji znajduje się taras pozwalający objąć ogród jednym spojrzeniem.

- Cechą charakterystyczną tego typu ogrodów jest symetria dwuboczna wzdłuż ścieżki głównej.

- Wzrost wszystkich roślin znajdujących się w ogrodzie jest ściśle kontrolowany, by oddać władzę sprawowaną przez człowieka nad światem natury. W ogrodzie francuskim dominują przystrzyżone drzewa i krzewy – na ogół w kształcie figur geometrycznych.

- Ścieżki wyznaczają osie symetrii i kształty w ogrodzie.

- Wszystkie zbiorniki wodne pełną niezwykle ważną rolę w ogrodzie – odbijając znajdujące się w ich pobliżu drzewa i krzewy sprawiają, że ogród wydaje się znacznie większy niż jest w rzeczywistości.

- Ogród jest ożywiany przez rzeźby przedstawiające na ogół postacie z mitologii podkreślające punkty istotne ze względów estetycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy