Kilka porad dla początkujących ogrodników
Opiekowanie się ogrodem to ciężka i czasochłonna praca mogąca przerosnąć możliwości początkujących ogrodników. Osoby dbające o swój kawałek ziemi od dłuższego czasu z całą pewnością wiedzą, o czym mówię. Pierwsze niepowodzenia mogą zniechęcić nawet najbardziej wytrwałe osoby.
Stosowanie się do poniższych porad z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu (który możemy przecież przeznaczyć na posadzenie nowych roślin:-)). Zatem – ogrodnicy na start!
Wybierz właściwe rośliny do swojego ogrodu
Ocena warunków – jakości gleby, wilgotności powietrza, czy nasłonecznienia pozwoli na dobór odpowiednich roślin do ogrodu. Jeżeli nie jesteś w stanie sam stwierdzić, jakie rośliny będą się nadawać do twojego ogródka, warto popytać sąsiadów lub ludzi mieszkających w pobliżu – z pewnością będą mogli ci pomóc.
Dobrej jakości gleba to podstawa
To proste – dobrej jakości gleba rodzi piękne i zdrowe kwiaty. A zdrowe kwiaty rzadziej chorują, przyciągają mniejszą ilość insektów i wymagają mniejszej ilości wody. Musisz uważać, by nie przesadzać ze sztucznymi nawozami, które zapewniają dość krótkotrwałe efekty niszcząc przy tym organizmy naturalnie występujące w glebie. Sztuczne nawozy można porównać do narkotyków – gleba z czasem potrzebuje ich coraz więcej, by osiągnąć podobny efekt w postaci pięknych kwiatów.
Dbaj o ściółkowanie
Już kilkucentymetrowa warstwa ściółki daje nam wiele korzyści: ogranicza rozwój chwastów, utrzymuje wilgoć w glebie, utrzymuje stałą temperaturę i pobudza rozwój mikroorganizmów glebowych. W naszym kraju bardzo popularna jest kora z drzew iglastych (zakwaszająca glebę) i kora bukowa (która z kolei pomaga odkwasić glebę).
Walcz z chwastami, gdy są jeszcze małe
Z chwastami najlepiej walczyć, gdy nie rozwinęły się w pełni. Większość z nich bardzo szybko się mnoży sprawiając, że w ciągu kilku tygodni zamiast z jedną nieproszoną rośliną możemy mieć do czynienia z trudną do opanowania inwazją. Młodsze rośliny znacznie łatwiej także usunąć z korzeniami, dzięki czemu mamy pewność, że nie odrosną one w niedalekiej przyszłości.
Odgródź swoje grządki
By twoje kwiaty nie musiały rywalizować z trawą o wodę i promienie słoneczne musisz zadbać o odpowiednie odgrodzenie grządek – kilkanaście centymetrów zakopanego krawężnika powinno powstrzymać korzenie trawy przed wejściem na teren grządek kwiatowych. Świetnym pomysłem jest takie zainstalowanie zapory, by nie wystawała nad poziom trawnika. Dzięki temu twój ogród będzie wyglądał zdecydowanie bardziej naturalnie, a poruszanie się po nim stanie się łatwiejsze.
Używaj właściwych narzędzi
Uprawianie ogródka może być znacznie łatwiejsze jeśli dysponujesz odpowiednimi narzędziami służącymi do tego celu. Na szczęście w tej chwili w wielu sklepach są dostępne coraz wymyślniejsze rodzaje narzędzi ogrodowych – służących do pielenia, przycinania i spulchniania. Dobierz odpowiadającą tobie wielkość i wagę (ważne, by narzędzia dobrze leżały w dłoniach).
Praca dla dzieci
Jeżeli nie możesz upilnować dzieci w domu, może dobrym pomysłem byłoby zaproszenie ich do ogrodu. W ten sposób nie tylko ułatwisz sobie pracę w ogrodzie, ale także wesprzesz rozwój swoich pociech. Prace ogrodowe uczą dzieci wytrwałości i cierpliwości. Poza tym nabierają one także wiedzy dotyczącej pielęgnacji roślin i życia przyrody.
Źródło grafik: pinterest.com