5

Jak zrobić stroik świąteczny?


10 lata temu
0

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Jest wiele atrybutów tych świąt, jednak jednym z coraz powszechniejszych w wielu domach staje się stroik świąteczny. Jak go przygotować, by był piękny i efektowny, a jego przygotowanie było tanie i możliwie proste? Dziś podpowiemy wam jak zabrać się do tego trudnego zadania.

Jak w prosty sposób przygotować stroik, który będzie pachniał lasem, zachwycał wyglądem oraz doskonale komponował się ze świątecznym wystrojem domu? Do przygotowania potrzebujesz:
- pianki (gąbki) do stroików, gałązek świerka, jodły, sosny, kokardek, bombek choinkowych, świeczek, szyszek i tego, co tylko przyjdzie ci do głowy i będzie pasowało do reszty kompozycji
Narzędziami, które z pewnością okażą się przydatne jest sekator oraz mały, giętki drut, który w niektórych miejscach umocni kompozycję. Im lepiej przygotujemy stroik, tym większa pewność, że długo będziemy mogli podziwiać jego piękno również po świętach.

TranGaj

Wykonanie krok po kroku

Piankę należy przyciąć tak, by wyglądała estetycznie, nie wystawała poza gracę stroika i pomieściła wszystkie elementy, które zamierzamy w niej umieścić. Najlepiej, by stanowiła sześciokątną formę, wtedy łatwiej będzie przygotowywać całą kompozycję, a stroik będzie stabilny jeśli tylko zrównoważymy ilość elementów po obu stronach. Kolejnym krokiem przygotowań jest przycinanie gałązek iglaków. Pamiętajcie o tym, że w stroiku najlepiej sprawdzą się gałązki drzew iglastych z waszych działek i ogrodów. Można oczywiście połączyć przyjemne z pożytecznym: przyciąć drzewka jak zawsze jesienią, a później wykorzystać je do stroika. Najlepiej od początku przycinać drzewka tak, by łatwiej się je formowało. Oczywiście w zależności od oczekiwań można je później przycinać, jednak to znacznie ułatwia sprawę i zmniejsza ilość pracy przy stroiku. Kompletując gałązki do stroika dobrze zadbać o to, by były one z różnych drzew – połączenie dwóch rodzajów igliwia nie tylko dobrze się prezentuje, ale również zachwyca niesamowitą intensywnością zapachu lasu. Szyszki z pewnością znajdziecie podczas jesiennych spacerów po lesie. Im bardziej różnorodne tym lepiej, jednak wszystko zależy od waszej wcześniej wymyślonej koncepcji.
Gałązki najlepiej przyciąć na długość około 15-20 cm i wbić w piankę. Przy tej czynności należy pamiętać, by nie umieszczać gałązek zbyt blisko siebie, by wbić je na tyle mocno by pozostawały stabilne. Dobra odległość pomiędzy iglakami to około 2-4 cm.
Po przygotowaniu bazy najważniejsze jest ozdobienie stroika: to zależy od waszej inwencji, wyobraźni oraz poczucia estetyki. Niektórzy wyznają zasadę im mniej, tym lepiej, a inni ozdabiają stroiki jak największą ilością dekoracji. Zwykle podstawę przygotowania stroika stanowią bombki, kokardki oraz świeczka lub świeczki, pod którą warto umieścić folię aluminiową. Jest to dobre zabezpieczenie przez cieknącym woskiem oraz spłonięciem.

4

Z porad praktycznych może ci się przydać informacja, że piankę stanowiącą bazę stroika możesz zakupić w sklepach florystycznych oraz plastycznych. Im miększa pianka tym lepiej wbija się w nią gałązki. Najlepiej wybierz tę w kolorze zielonym – będzie się lepiej komponowała zresztą stroika. Przed wbijaniem gałązek przycinaj je pod kątem, dzięki temu łatwiej się je wbija w gąbkę, a całość jest stabilniejsza :)
Jeśli świeca jest za gruba i nie pasuje do stroika możesz wydłubać środek na tyle, by trzonek trzymał się ciasno w miejscu dla niego przeznaczonym.

Ważna wskazówka!
Uważaj na zbieranie gałązek czy szyszek w lesie. Istniejąca ustawa o lasach nie jest do końca precyzyjna, bo zbieractwo gałęzi nie mieści się w pojęciu runa leśnego, ale większość leśników na pytanie o to, czy można, odpowiada że bez zezwolenia nie można. Okazuje się, że zakaz ten wynika z art. 153 § 1. Kodeksu wykroczeń, gdzie zapisano, że czynności tego typu mogą podlegać karze grzywny do 250 zł lub naganie. Warto więc pomyśleć zanim zaczniemy zbierać gałęzie, by nie naruszać świątecznego budżetu na niepotrzebne wydatki :) Jeśli nie macie na swojej działce iglaków możecie poprosić o nie sąsiadów – z pewnością chętnie się podzielą czując atmosferę Bożego Narodzenia, a wy możecie odwdzięczyć się innymi plonami ze swojego ogrodu – taka wymiana się opłaca :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy