Transgaj

Jak dbać o Gwiazdę Betlejemską?


8 lata temu
0

Bez Gwiazdy Betlejemskiej wielu wielbicieli roślin nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia. Jej popularność z roku na rok rośnie i pojawia się w coraz większej ilości domów. Jak dbać o gwiazdę, by po świętach nie wylądowała w śmietniku? Jest kilka rad, których stosowanie pozwoli cieszyć się pięknem rośliny znacznie dłużej niż przez kilka świątecznych, magicznych dni :)

Dajmy szansę naszym gwiazdom świecić dłużej niż przez kilka świątecznych dni – wykorzystaj umiejętności i poświęć trochę czasu, by poinsencja została na dłużej w twojej domowej kolekcji pięknie wyhodowanych kwiatów.

Kilka uwag o uprawie

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie jest szczególnie trudna, ale dla początkującego ogrodnika może okazać się wyzwaniem. Wiadomo, że najlepiej uczyć się na błędach, ale czasem lepiej na cudzych niż własnych. Kwitnienie rośliny przypada na miesiące zimowe, co może być szczególnie mylne dla niedoświadczonych hodowców. Kwiat do prawidłowego rozwoju potrzebuje od 18 do 21 stopni w pomieszczeniu. Za wszelką cenę należy unikać temperatur spadających poniżej 12 stopni, ponieważ w takiej temperaturze roślina może marznąć i tracić liście. Najlepszym rozwiązaniem jest dla niej stałość temperatury. Przed świętami bardzo często napotykamy przydrożnych sprzedawców, którzy handlują pięknymi okazami na targach i straganach, jednak takich miejsc powinniśmy unikać ze względu na to, że mogą być to kwiaty narażane na wychłodzenie lub nawet przemarznięcie. Nawet kupując kwiat w kwiaciarni trzeba pilnować by nie narazić go na mróz podczas transportu. Ponadto należy pamiętać, że jest to kwiat wyjątkowo delikatny, dlatego trzeba na niego szczególnie uważać podczas transportu. Wybierając kwiat pamiętaj o tym, by gwiazda była dobrze rozgałęziona i tworzyła spójną całość – to wskazuje na zdrowie rośliny.

Gdzie trzymać?
Najlepszym miejscem jest nasłoneczniony i ciepły kąt, który zapewni roślinie najlepsze warunki do rozwoju. Temperatura w pomieszczeniu przekraczająca 23 stopnie może prowadzić do żółknięcia liści i ich opadania. Podobnie roślina może reagować na niedobór wilgotności. Jeśli chcesz, by twój stół zdobiła gwiazda pamiętaj, by nie narażać jej na brak oświetlenia na dłużej niż 2-3 dni, ponieważ może mieć to na nią negatywny wpływ.

Transgaj

Jednoroczna czy wieloletnia?

W dzisiejszych czasach, kiedy gwiazda betlejemska jest rośliną tanią i ogólnodostępną jest uprawiana raczej jako roślina jednoroczna. Wieloletnie okazy nie są najczęściej takie piękne jak jednoroczne, ale wszystko zależy od umiejętności i zaangażowania tego, który ją hoduje. Decydując się na wieloletnie hodowanie gwiazdy trzeba pamiętać o jej nawożeniu, natomiast jeśli mamy zamiar trzymać ją tylko kilka tygodniu możemy mieć pewność, że substancje odżywcze zawarte w ziemi spokojnie wystarczą jej na ten czas.

Hodowanie gwiazdy – nic prostszego!

Uprawa i pielęgnacja gwiazdy nie jest zbyt trudna. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach i zapewnić jej niezbędne minimum, by w okresie świątecznym była piękna i doskonale zdobiła stół wigilijny pięknymi kwiatami i zdrowymi liśćmi :) Jeśli przyłożymy się do pielęgnacji możemy mieć pewność, że roślina będzie upiększać dom nawet do wczesnego lata! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze komentarze


    Najnowsze wpisy